Συνάντηση με φοιτήτριες από την Κύπρο στα πλαίσια προγράμματος

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Κύπρος: δεν ξεχνώ…. Διεκδικώ…. δημιουργώ» δυο Κύπριες φοιτήτριες του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης επισκέφθηκαν την τάξη μας την Τρίτη 8 Δεκεμβρίου. Άκουσαν με χαρά από τους μαθητές τις γνώσεις που έχουν αποκομίσει ήδη μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ιστορία, τον πολιτισμό, τη γαστρονομία και τη λογοτεχνία της Κύπρου. Στη συνέχεια κατέθεσαν στα παιδιά μαρτυρίες για το κυπριακό ζήτημα και προσωπικές τους ιστορίες πάνω στο θέμα αυτό. Το τέλος της επίσκεψης έκλεισε με τις φοιτήτριες να συνομιλούν μεταξύ τους στην κυπριακή διάλεκτο και τους μαθητές να προσπαθούν να μαντέψουν τα λόγια τους. Ευχαριστούμε πολύ τη Μαρία και την Ευδοκία για τον κυπριακό αέρα που έφεραν στην τάξη μας.

Τρίτη, 08 Δεκ 2015