Συνέντευξη του Σωτήρη Λιούκρα από τους μαθητές της ΣΤ τάξης

Στα  πλαίσια του ευρωπαικού προγράμματος Comenius Regio με θεμα τις οπτικές τέχνες μέσα από τα έργα φλωρινιωτών καλλιτεχνών, οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από την εκπαιδευτικό κ. Παπαπανταζή Σμαράγδα, επισκέφτηκαν το ατελιέ του ζωγράφου κ. Σωτήρη Λιούκρα. Στην επίσκεψη αυτή, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 19 /1/ 2015, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα έργα του καλλιτέχνη αλλά και να του θέσουν τα ερωτήματά τους από τα ερωτηματολόγιά τους. Κατόπιν, με τη βοήθεια ειδικών ελληνοαγγλικών γλωσσαρίων, τα παιδιά χωρισμένα σε τέσσερις ομάδες επεξεργάστηκαν και μετέφρασαν τη συνέντευξη που πήραν από την ελληνική στην αγγλική γλώσσα. Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά εκτός από μικροί ρεπόρτερς έγιναν και συντάκτες και μεταφραστές και αποκόμισαν ποικίλες εμπειρίες και γνώσεις από αυτές τις ομαδικές τους εργασίες.

Παρακάτω ακολουθεί το κείμενο της συνέντευξης που πήραν οι μαθητές από τον κ. Λιούκρα, πρώτα στην ελληνική και μετά στην αγγλική γλώσσα. Οι ερωτήσεις της συνέντευξης χωρίζονται σε τέσσερις ομάδες, αντίστοιχες προς τις ομάδες των μαθητών που τις συνέταξαν. Στο τέλος παρατίθενται και τα τέσσερα ελληνοαγγλικά γλωσσάρια που χρησιμοποιήθηκαν προκειμένου να διευκολυνθεί το δύσκολο έργο της μετάφρασης της συνέντευξης.

2014-2015
Δευτέρα, 19 Ιαν 2015