Συζήτηση των μαθητών της ΣΤ τάξης με τον αγιογράφο Γιώργο Χατζή

Την Πέμπτη 19 Μαρτίου οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για ζητήματα που σχετίζονται με την τέχνη της αγιογραφίας. Στα πλαίσια του προγράμματος «Ιστορία της Τέχνης», θεματική ενότητα: «Βυζαντινή Τέχνη», ο αγιογράφος Γιώργος Χατζής επισκέφθηκε το σχολείο μας. Αναλυτικότερα, μέσω συζήτησης με τους μαθητές, ο διακεκριμένος αγιογράφος έκανε μια ιστορική αναδρομή στην πηγή γέννησης της αγιογραφίας (εικονομαχία), επιχείρησε μαζί με τους μαθητές να υπογραμμίσει τις διαφορές δυτικής και ορθόδοξης αγιογραφίας (μέσω προβολής αντιπροσωπευτικών έργων από την κάθε σχολή), μίλησε για τις τεχνικές που αξιοποιούνται στην αγιογραφία και παρουσίασε τις σύγχρονες τάσεις που εμφανίζονται στην τέχνη αυτή. Στο τέλος της παρουσίασής του δέχθηκε ερωτήσεις από τους μαθητές, οι οποίοι έδειξαν έντονο ενδιαφέρον για την αγιογραφία. Ευχαριστούμε θερμά το Γιώργο Χατζή για το χρόνο που διέθεσε, καθώς και για την εμπεριστατωμένη παρουσίαση που είχε ετοιμάσει.

2014-2015
Πέμπτη, 19 Μαρ 2015