Το ταξίδι της ηλεκτρικής ενέργειας - Ενημερωτική δράση

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος της HELMEPA που έχει αναλάβει φέτος η Δ΄  και Ε΄ τάξη, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κύριος Λάζαρος Πάτκας, Μηχανικός Υπηρεσίας Εργοστασίου ΑΗΣ Αμυνταίου- Φιλώτα.

Ο κύριος Πάτκας εξήγησε στα παιδιά όλο το ¨ταξίδι που κάνει το ηλεκτρικό ρεύμα μέχρι να φτάσει στα σπίτια μας.

Τους ενημέρωσε πως το ηλεκτρικό ρεύμα πρέπει πρώτα να παραχθεί. Αυτή η παραγωγή γίνεται στους σταθμούς παραγωγής που βρίσκονται όσο το δυνατόν πιο κοντά στον τόπο που υπάρχει η απαραίτητη καύσιμη ύλη. Αυτοί οι θερμικοί σταθμοί παραγωγής ρεύματος που έχουμε και στην περιοχή μας χρησιμοποιούν ως καύσιμη ύλη τον λιγνίτη.

Μετά την παραγωγή γίνεται η μεταφορά και διανομή του ηλεκτρικού ρεύματος με τη βοήθεια των εναέριων δικτύων.

Αφού ολοκλήρωσε ο κύριος Πάτκας την ενημέρωσή του με λεπτομέρεια αλλά και μεγάλη σαφήνεια, δέχτηκε και απάντησε σε πολλές ερωτήσεις-απορίες των μαθητών μας.

Τέλος όλοι οι μαθητές έφτασαν στο συμπέρασμα πως δεν θα πρέπει να κάνουμε αλόγιστη χρήση του ηλεκτρικού ρεύματος ξεκινώντας ακόμα και από αυτά που θεωρούμε μικρά και ασήμαντα όπως είναι το σβήσιμο των φώτων στο σχολείο και το σπίτι μας.

Τρίτη, 29 Μάιος 2018