Τέχνη και Τεχνολογία Θεάτρου: Η Αλίκη στη χώρα των Θαυμάτων

i_aliki_sti_hora_ton_thaymaton

Σήμερα 14 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας η θεατρική παράσταση: Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων. Η παράσταση αυτή αποτελεί το επιστέγασμα του εκπαιδευτικού προγράμματος: Τέχνη και Τεχνολογία: Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων, στο οποίο η Ε΄ τάξη συμμετείχε από το Φεβρουάριο. Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο μυεί τους μαθητές στην ενεργή εμπλοκή τους σε όλα τα στάδια προετοιμασίας μιας θεατρικής παράστασης, όπως την κατασκευή των κοστουμιών, του σκηνικού και άλλων απαραίτητων αντικειμένων, τη σκηνική τους παρουσία και δραματουργία και φυσικά την ορθή απόδοση των ρόλων τους. Η πρωτοτυπία της θεατρικής παράστασης έγκειται πέρα από το σημείο στο οποίο έγινε ήδη αναφορά και στην παρουσίασή της σε όλους τους χώρους του σχολικού κτιρίου ανά πράξη, προτρέποντας με τον τρόπο αυτό και τους θεατές της παράστασης να βρίσκονται σε διαρκή κίνηση. Ευχαριστώ ιδιαίτερα τη μόνιμη πλέον συνεργάτιδά μου Πηνελόπη Γαίτη για τη συνεργασία της στην κατασκευή των κοστουμιών αλλά και το ρόλο-έκπληξη στην τελική παράσταση και τους συναδέλφους μου στο σχολείο για την αμέριστη συμπαράσταση που μου επιδεικνύουν σε κάθε καλλιτεχνικό μου εγχείρημα.

Τρίτη, 14 Ιουν 2016