Βιωματικό Εργαστήρι Πρώτων Βοηθειών –Τα Παιδιά σώζουν ζωές!

viomatiko_ergastiri_proton_voitheion_sto_peiramatiko_sholeio_florinas

Στο πλαίσιο των συναντήσεων των μελών του Ομίλου «Εκπαιδεύοντας Μικρούς Διασώστες στις Φυσικές Καταστροφές», αποστείλαμε πρόσκληση στον Ανθρωπιστικό Οργανισμό KIDS SAVE LIVES –ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ https://kidssavelives.gr/ προκειμένου να μας εκπαιδεύσουν στις πρώτες βοήθειες και κυρίως στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ).

Στο βιωματικό εργαστήριο Α΄ Βοηθειών συμμετείχαν εκτός από τα μέλη του Ομίλου, οι μαθητές και μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου και 50 εκπαιδευτικοί της Α/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας.Σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκε βεβαίωση συμμετοχής.

Ευχαριστούμε θερμά την εθελοντική ομάδα εκπαιδευτών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης (ERC) και μέλη του KIDS SAVE LIVES για τη σημαντική προσφορά τους στην εκπαίδευση των μελών του Ομίλου!!!

Δευτέρα, 24 Φεβ 2020 to Τρίτη, 25 Φεβ 2020