Βιωματικό σεμινάριο με τίτλο «Σπάσε τα δεσμά του φόβου – Πες όχι στο μίσος»

Στις 12 Δεκεμβρίου 2015 υλοποιήθηκε στη Φλώρινα ένα βιωματικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο: «Σπάσε τα δεσμά του φόβου – Πες όχι στο μίσος: Εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τη ρητορική του μίσους».

Αντλώντας εμπειρίες από την παρακολούθηση του σεμιναρίου του παραπάνω Προγράμματος μεταφέραμε στην τάξη με τη συνδρομή των υπευθύνων του προγράμματος μια βιωματική δραστηριότητα που αφορούσε τη ρητορική του μίσους και τις επιπτώσεις της.

Οι μαθητές κλήθηκαν να αναλάβουν ρόλους που αναπαράγουν κάποιες συμπεριφορές, να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και να προτείνουν τρόπους αποφυγής της επιθετικής ρητορείας. Να δημιουργήσουν ένα σχέδιο δράσης για την πρόληψη και αντιμετώπιση του μίσους (π.χ. μέσα από τους κανόνες της τάξης ενάντια σε κάθε έκφραση μίσους και βίας).

Εκφράστηκαν δημιουργικά υπέρ της ανεκτικότητας, απέναντι στη διαφορετικότητα μέσα από τη μουσική, τον χορό, τη ζωγραφική και το θέατρο.

Τρίτη, 15 Δεκ 2015