Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος What a Wonderful World, οι μαθητές της 5ης τάξης του σχολείου μας συνδέθηκαν ζωντανά με τα παιδιά της 5ης τάξης του σχολείου Tampereen yliopisto Normaalikoulu, yläkoulu από την Φινλανδία. Κατά την διάρκεια της σύνδεσης τα παιδιά αντάλλαξαν πληροφορίες για τα έθιμα της κάθε περιοχής, τραγούδησαν Χριστουγεννιάτικα κάλαντα και μελωδίες και ευχήθηκαν καλές γιορτές! Παράλληλα τα κορίτσια της τάξης με την βοήθεια της κ. Σοφίας Βογδάνου ετοίμασαν ένα μικρό βίντεο με παραδοσιακούς χορούς το οποίο μοιράστηκαν με τα παιδιά από την Φινλανδία, ενώ επίσης η Ιόλη και η Τατιάνα ετοίμασαν ένα πολύ όμορφο home video για τα δώρα των Χριστουγέννων το οποίο επίσης έστειλαν στα παιδιά από το Τάμπερε.

Η δασκάλα της τάξης Κική Αμαραντίδου.