Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning Europe in the class – Build international digital friendships που υλοποιεί η Γ τάξη του σχολείου μας με το σχολείο Volksschule Bruck an der Leitha της Αυστρίας, πραγματοποιήθηκαν 2 διαδικτυακές συναντήσεις γνωριμίας των μαθητών και μαθητριών, με την επιμέλεια της δασκάλας τους κ. Καππάτου.

Τα παιδιά συστήθηκαν, aντάλλαξαν χριστουγεννιάτικες ευχές και παρουσίασαν χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές και ελληνικά χριστουγεννιάτικα γλυκά. Τραγούδησαν τα κάλαντα και άκουσαν τη μικρή μαθήτρια από το Bruck an der Leitha να παίζει με την άρπα της ένα παραδοσιακό αυστριακό τραγούδι.

Οι δράσεις αυτές πραγματοποιούνται στο πλαίσιο του προγράμματος Our Europe που υλοποιείται από την κοινοπραξία Cultural Heritage Art Innovation στην οποία το σχολείο μας είναι ιδρυτικό μέλος και περιλαμβάνει και κινητικότες εκπαιδευτικών στην Αυστρία την άνοιξη του 2023 για παρακολούθηση εργασίας.