Στο πλαίσιο του Διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ με τίτλο Cultural Heritage Art and Innovation in Education το σχολείο μας μαζί με το 5ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας “Θεόδωρος Κάστανος” και το Δημοτικό Σχολείο Υδρούσας θα υποδεχτούμε οχτώ μαθητές και δύο εκπαιδευτικούς από το Τάμπερε της Φινλανδίας από τις 30/10 μέχρι τις 3/11/2023. Το θέμα της συνεργασίας μας είναι η μυθολογία και τα συναισθήματα των ηρώων των μύθων. Στην διάρκεια της εβδομάδας που θα φιλοξενούμε τους Φινλανδούς φίλους μας έχουμε οργανώσει εικαστικά, μουσικά και τεχνολογικά εργαστήρια, θεατρικά δρώμενα και παιχνίδια σε όλα τα σχολεία μας.

Την Παρασκευή 27/10 πραγματοποιήθηκε online συνάντηση στην οποία συμμετείχαν μαθητές από τα σχολεία μας και από το σχολείο του Τάμπερε. Στη συνάντηση αυτή παρουσιάστηκαν από τα παιδιά οι μύθοι που έχει επιλέξει το κάθε σχολείο και η δουλειά που έχει γίνει μέχρι τώρα.