Η ομάδα Coconut Robotics, του ομίλου μας Μικροί Χάκερ συμμετέχει στον διαγωνισμό επιχειρηματικότητας Εικονική επιχείρηση, τον οποίο διοργανώνει η Junior Achievment Greece παρουσιάζοντας το καινοτόμο προϊόν EnviroSocial, ένα κοινωνικό δίκτυο στο οποίο όλοι οι πολίτες θα μπορούν να μοιράζονται μετρήσεις που επηρεάζουν την ποιότητα ζωής στις πόλεις μας καθώς κάνουν την βόλτα τους με το ποδήλατο. Αιωρούμενα μικροσωματίδια, καυσαέρια, θόρυβος, θερμοκρασία και υγρασία καταγράφονται από την μικρή σε μέγεθος συσκευή μας και μεταφέρονται ζωντανά σε έναν παγκόσμιο χάρτη όπου όλοι όσοι διαθέτουν την εφαρμογή μας μπορούν να βλέπουν τις μετρήσεις και στατιστικά στοιχεία. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά την κ. Νίκη Κεραμέως η οποία είναι η inspirational mentor της ομάδας μας στο πλαίσιο του διαγωνισμού για την εμψύχωση, τις συμβουλές της και την έμπρακτη βοήθεια που μας προσφέρει ώστε τα παιδιά της ομάδας να συνεχίσουν την δουλειά τους και να βελτιώσουν το τελικό προϊόν. Στις 2 συναντήσεις που πραγματοποιήθηκαν μέσω τηλεδιάσκεψης στις 18 Ιανουαρίου και στις 17 Φεβρουαρίου οι μαθητές μας συζήτησαν με την κ. Κεραμέως την διαδικασία σχεδιασμού της εφαρμογής και της συσκευής τους, την οργάνωση της μαθητικής τους επιχείρησης καθώς και το επιχειρηματικό τους σχέδιο, ενώ παράλληλα δεσμεύτηκαν για συνεχή επικοινωνία στην συνέχεια υλοποίησης του έργου.