Την Παρασκευή 15 Απριλίου το σχολείο μας γιόρτασε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου, στα γενέθλια του Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν), που καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη  Νεότητα (ΙΒΒΥ). Η φιλόλογος και συγγραφέας κα Χριστίνα Καραγιάννη παρουσίασε με έναν ξεχωριστό τρόπο το βιβλίο της “Η Μάγισσα Τσούσκα και το Χιόνι” στην αυθεντική και σε μια πασχαλινή εκδοχή του. Στη συνέχεια απάντησε σε πολλές ερωτήσεις των παιδιών, σχετικά με τη διαδικασία συγγραφής και έκδοσης ενός βιβλίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης παρουσίασαν την αφίσα και το φετινό μήνυμα της Παγκόσμιας Ημέρας, που επιμελήθηκε το τμήμα του Καναδά, καθώς και την έρευνα που διεξήγαγαν με θέμα τις αναγνωστικές συνήθειες των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.