Τη Δευτέρα 6 Ιουνίου οι μικροί μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής και το Ζωολογικό Πάρκο της πόλης μας. Αφορμή στάθηκε η υλοποίηση του προγράμματος «Ιππότες της Οδικής Ασφάλειας» που υλοποιήθηκε στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων, αλλά και ο εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος. Εκεί οι υπεύθυνοι τούς εξήγησαν τις βασικές αρχές της κυκλοφοριακής αγωγής, τα σήματα του ΚΟΚ και πώς πρέπει να συμπεριφέρονται ως πεζοί, ως ποδηλάτες και ως επιβάτες, με βιωματικό τρόπο και προσωπική συμμετοχή. Στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο οδήγησαν μικρά αυτοκίνητα και ποδήλατα, τα οποία τους πρόσφεραν μια ασφαλή και διασκεδαστική εμπειρία. Έτσι το μάθημα έγινε παιχνίδι!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βασιλική Αντωνογιάννη, Δημήτρης Δούκας